م وبلاگ حقوقی محمد حسنی
X
تبلیغات
رایتل

وقتی شاکی می‌گذرد

یکشنبه 30 بهمن‌ماه سال 1390

شاکی آنقدر قدرت دارد که متهم را به دادگاه بکشد و مجرمیتش را ثابت کند و آنقدر توانمند است که متهم را با عفو خود از محاکمه نجات دهد. شاکی اگر مدعی تضییع حقوقش در جرایم قابل گذشت باشد به محض شکایت، متهم را پای میز محاکمه می‌آورد و به محض تصمیم برای بخشش، جریان تعقیب، دادرسی و حتی اجرای حکم او را متوقف می‌کند؛ اینها حقوقی است که آیین دادرسی کیفری برای شاکی تعیین کرده است.


برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

آپارتمان‌نشینی

سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390
آداب زندگی در خانه‌های قوطی کبریتی
 شاید از ناآگاهی باشد و شاید هم از این‌که شهرنشینی با پیشینه زندگی سنتی مردم ایران ناهمگون است، اما هرچه که هست، با گذشت 50 سال از ورود زندگی آپارتمان‌نشینی به کشورمان هنوز بسیاری از ساکنان آنها نتوانسته‌اند در خانه‌های خود آرام بگیرند و ته دلشان همان چهاردیواری حیاط دار قدیمی را به آپارتمان‌های شیک و مدرن امروزی ترجیح می‌دهند.

برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

مزاحمت تلفنی، جرم آگاهانه

دوشنبه 10 بهمن‌ماه سال 1390

 مزاحمت تلفنی، جرم آگاهانه

ایجاد مزاحمت تلفنی، یک جرم عمدی آگاهانه است و به محض کشف، «مزاحم» با مسئولیت کیفری روبه‌رو خواهد شد. ماده 641 قانون مجازات اسلامی مزاحمت با تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر را جرم تلقی و برای آن مجازات تعیین کرده است. ضمن این‌که ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 14 قانون تأسیس شرکت مخابرات ایران مصوب 1366 نیز مؤید این مطلب است.


برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید

فاصله حادثه تا جرم چقدر است؟

شنبه 1 بهمن‌ماه سال 1390

مدام به ساعتش نگاه می‌کند، حجم کارها باعث شده بود دیرتر از وقت معمول محل کار را برای رفتن به سمت منزل ترک کند، می‌داند مادرش چشم انتظار او، روبه‌روی در می‌ماند تا بازگردد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، او هر شب تا این موقع به خانه رسیده، شام هم خورده بود، اما حالا دیر شده بود، تاکسی در خیابان دیده نمی‌شد، چند سواری که یکی دو مسافر داشتند، برای او بوق زدند، دلهره داشت، باز ساعت را نگاه کرد، خیابان خلوت بود و از اینکه پیاده باید باقی راه را برود، می‌ترسید.


برای دیدن ادامه مطلب اینجا را کلیک کنید