م مزاحمت تلفنی، جرم آگاهانه - وبلاگ حقوقی محمد حسنی
X
تبلیغات
رایتل

مزاحمت تلفنی، جرم آگاهانه

دوشنبه 10 بهمن‌ماه سال 1390

 مزاحمت تلفنی، جرم آگاهانه

ایجاد مزاحمت تلفنی، یک جرم عمدی آگاهانه است و به محض کشف، «مزاحم» با مسئولیت کیفری روبه‌رو خواهد شد. ماده 641 قانون مجازات اسلامی مزاحمت با تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر را جرم تلقی و برای آن مجازات تعیین کرده است. ضمن این‌که ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 14 قانون تأسیس شرکت مخابرات ایران مصوب 1366 نیز مؤید این مطلب است.

صاحب امتیاز هر خط تلفن از نظر قانونی مسئول سوءاستفاده‌های احتمالی از آن است و اطلاع نداشتن او از بهره‌برداری افراد دیگر از خط تلفن برای ایجاد مزاحمت، از او سلب مسئولیت قضایی نخواهد کرد. بنابراین به همه مشترکان تلفن توصیه می‌شود به افراد ناآشنا اجازه استفاده از تلفن خود را ندهند و علاوه بر آن به اعضای خانواده بویژه فرزندانشان شیوه درست استفاده از این امکان ارتباطی را آموزش دهند.
مزاحم تلفنی علاوه بر شخص حقیقی، شامل مزاحمت‌ شخص حقوقی نیز خواهد شد. مثل فردی که به آتش‌نشانی یا پلیس 110 زنگ بزند و گزارش یک حادثه دروغ را بدهد.
مزاحمت تلفنی هرگاه با جرایم دیگر مانند تهدید و اخاذی همراه باشد، واجد عناوین متعدد ایجاد مزاحمت تلفنی (ماده 641) و مشمول حکم ماده 669 قانون مجازات اسلامی خواهد بود. در این شرایط، مزاحم به یک تا 6 ماه حبس و اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات محکوم خواهد شد. ضمن آن‌که هر کس دیگری را به هر نحو تهدید به قتل‌ یا ضررهای شرافتی یا نفسی یا افشای سر نماید به مجازات 2 ماه تا 2 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
منظور از مقررات خاص، ماده واحده قانون اصلاح تبصره 2 ماده 14 قانون تأسیس شرکت مخابرات است که مقرر می‌دارد: «هرکس وسیله مخابراتی در اختیار خود را وسیله مزاحمت دیگری قرار دهد یا به عمد و سوءنیت ارتباط دیگری را مختل کند، برای بار اول پس از کشف، ارتباط تلفنی او به مدت یک هفته همراه با اخطار کتبی قطع و برقراری ارتباط دوباره مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود. برای بار دوم ارتباط تلفنی او به مدت 3 ماه همراه با اخطار کتبی قطع و پرداخت هزینه‌های مربوطه خواهد بود و برای بار سوم ارتباط وی به طور دائم قطع و تجهیزات تلفنی هم جمع‌آوری و ودیعه مشتری پس از تسویه‌ مسترد خواهد شد.
٭ رئیس شعبه 42 دادگاه تجدیدنظر استان تهران   

منبع: 

http://www.iran-newspaper.com/1390/11/10/Iran/4997/Page/16/Index.htm#

------------------------------------------------------مزاحمت روی خط تلفن

ایران واشقانی فراهانی

واژه مزاحمت تلفنی برای همه مشترکان تلفن آشناست. قانون می‌گوید: «مزاحمت تلفنی» یعنی این که فردی با استفاده از تلفن یا سایر وسایل مخابراتی ضمن اشغال خط تلفن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی، موجبات اذیت و سلب آسایش طرف مقابل را فراهم آورد. در این میان بررسی یک پرونده قضایی از ابعاد مختلف حائز اهمیت است.
اوایل خرداد امسال مرد میانسالی با ناراحتی به دادسرای فیروزکوه رفت و از پسر ناشناسی به اتهام مزاحمت تلفنی و تهدید شکایت کرد. او به بازپرس گفت: حدود یک سال است که یک مرد ناشناس با تلفن همراه همسر و دخترم تماس می‌گیرد و با ارسال پیامک‌های غیراخلاقی، آسایش ما را سلب کرده است. مرد مزاحم اوایل با تلفن خانه تماس می‌گرفت که آن را قطع کردم. سپس مزاحم همسر و دخترم شد. بنابراین سیم‌کارت تلفن همراه دخترم را از او گرفته و آن را در گوشی خودم انداختم اما باز هم مزاحمت‌ها ادامه یافت و با پیامک‌های غیراخلاقی روبه‌رو شدم که برای دخترم ارسال می‌شد. حالا هم با اعلام شکایت، قصد پیگیری موضوع را دارم.
«سپیده»- دختر نوجوان- پس از تأیید اظهارات پدرش گفت: همه این دردسرها با یک تلفن ساده شروع شد و چند روز بعد هم «شهرام» با ابراز علاقه شدید از من خواست یک قطعه عکسم را به او بدهم تا به مادرش نشان دهد و به خواستگاری‌ام بیایند. از آنجا که بی‌تجربه و نادان بودم، ‌تصور نمی‌کردم همین عکس 4×3، آغاز یک داستان پرماجراست. بدین ترتیب به خاطر تهدیدهای «شهرام» مجبور بودم به رابطه تلفنی با او پاسخ مثبت دهم. در حالی که از نظر روحی به هم ریخته بودم، پدر و مادرم نیز از تلفن‌های وقت و بی‌وقت به ستوه آمده بودند. وقتی پدرم تلفن همراهم را گرفت، «شهرام» یک گوشی تلفن همراه و سیم‌کارت اعتباری برایم خرید و در مسیر مدرسه آن را به من داد تا در ساعتی که خودش قرار می‌گذاشت، آن را روشن کنم و صحبت کنیم اما دو هفته بعد پدرم پی به موضوع برد و جنجالی به پا شد.
بازپرس پرونده پس از بررسی پیامک‌های گوشی تلفن همراه شاکی، دستور بازداشت مزاحم تلفنی را صادر کرد. پسر 20 ساله نیز پس از دستگیری گفت: به «سپیده» علاقه‌مندم و قصد ازدواج دارم. البته آشنایی ما بر اثر یک اشتباه در شماره‌گیری صورت گرفت و کم‌کم بیشتر شد.
بازپرس شعبه اول دادسرای فیروزکوه نیز پس از بررسی‌های نهایی، قرار مجرمیت متهم را صادر کرد و پرونده برای صدور رأی به شعبه 101 جزایی دادگستری ارسال شد.
قاضی دادگاه پس از رسیدگی، پسر مزاحم را به 91 روز زندان و 50 ضربه شلاق محکوم کرد. اما در جریان رسیدگی نهایی به پرونده، هیأت قضایی شعبه 39 دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجازات متهم را با توجه به ابراز ندامتش به 13 میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کردند.  

منبع: 

http://www.iran-newspaper.com/1390/11/10/Iran/4997/Page/16/Index.htm#